Únor 2012

Anhydrit

26. února 2012 v 22:51 | Richard |  Stavba
Lití anhydritu se konalo 1. nebo 2. března (nevím přesně, protože už je to dlouho a na foťáku jsem měl špatně nastavené datum). Pro realizaci jsme vybrali hodonínskou firmu ReadyMat.
Ráno dojeli tři kluci a začali si roztahovat hadice a elektriku. Mezitím dovezli a naplnili silo, napojili jsme vodu a mohlo se začít lít. Ovšem chyba - ucpaná hadice. Ale jakmile ten špunt vystřelil a poutírali jsme okna, kluci se pustili do práce.


Plnění sila

Hadice nachystanáA už to fičíZkouška konzistence
Kluci jsou trošku poprskaní, ale jinak na nich (ani na oknech) zpočátku ucpaná hadice nenechala žádné následkyČeření
Celé to trvalo cca hodinu a čtvrt
A takto to vypadalo po vytvrdnutí
Pokládka podlahového EPS

25. února 2012 v 21:08 | Richard |  Stavba
Pro tepelnou izolaci podlahy jsem použil EPS Styrotherm 100 plus. Původně měla být celková tloušťka 25 cm, ale kvůli změně krytiny (původně parkety, nově vinyl) jsem dokoupil 2cm EPS 100 S. Takže výsledná skladby je 10cm šedý, 2cm bílý, 5cm šedý, 10cm šedý. První vrstvu EPS jsem upravoval horkovzduškou tak, aby perfektně sednul na podklad. Deska byla v zásadě rovná, takže šlo hlavně o překlenutí spojů hydroizolace. Díky tomu, že desky EPS byly opět prohnuté, lepil jsem je na podklad a potom všechny vrstvy mezi sebou PUR pěnou.Lepení druhé vrstvy
Třetí vrstva
Instalace dilatačního pásu lepením na oboustrannou pásku, pouze vnitřní rohy jsem přisponkoval.

Třetí a čtvrtá vrstva


Aby se dilatační pásek při lití anhydritu nedeformoval, vytvořil jsem bednění z 2cm EPS.
Příprava pro sprchový kout, který jsem odléval zvlášť. EPS jsem asi o 1,5 cm seřezal tak, aby tloušťka anhydritu byla opět cca 4cm a po vydláždění sprchového koutu nevznikl žádný schodek mezi dlažbou a zbytkem podlahy v koupelně, kde bude také vinyl.
Na EPS jsem celoplošně položil fólii proti zatečení anhydritu do EPS.
Pro jistější spojení podlahy s podlahou ve sprchovém koutě jsem použil nerezovou kulatinu 8mm, kterou jsem zapíchal do EPS bednění.
Průchod kabeláže v kuchyni
Odpad pro sprchový kout ve druhé koupelně (a jiné v budoucnu potřebné otvory) jsem ucpal kostkou EPS.


Elektro a vodoinstalace

25. února 2012 v 17:21 | Richard |  Stavba
Za instalace v našem domečku můžou Libor s Květošem. Kluci se pustili do práce 2. února a za tři dny měli hotovo.

Rozvaděč
Ovládání přečerpávací jímky
Kabely jsem posléze uložil na první vrstvu podlahového EPS

Krabice
Datové kabely a koaxiály jsme natahali kam to jen šlo (ty byly zadarmo Mrkající)
Voda a odpady


Blower Door test

24. února 2012 v 21:53 | Richard |  Stavba

20. ledna 2010 dojel pan Paleček z firmy Rradion a šli jsme měřit vzduchotěsnost. Nejdřív si zapsal nějaké údaje o stavbě, potom namontoval do vstupních dveří plachétku s ventilátorem a už to začalo. Vytvoření podtlaku a přetlaku (nevím už v jakém pořadí) a hlavně vizuelní kontrola pomocí nějakého vyvíječe dýmu kudy to eventuelně fučí. Pár (vlastně pár a půl čili tři) drobností se našlo, ale nebylo to nic dramatického (nějaká ta zapomenutá dírka v parozábraně) a náprava byla jednoduchá. Odpady a sání a výfuk VZT jsme samozřejmě před testem zaslepili. Výplně otvorů (okna a vlez na půdu) těsnily bezchybně.Měření termokamerou jsme vzhledem k malému rozdílu vnější a vnitřní teploty neprováděli.S výsledkem testu jsem byl celkem spokojený, neboť jsme se dobrali hodnoty n50 = 0,15 /h.

Požadavek pro pasivní domy je n50 ≤ 0,6 /h.


Parozábrana

24. února 2012 v 21:40 | Richard |  Stavba
Začátek roku 2011 se nesl ve znamení parozábrany. Použil jsem folii Jutafol N AL 170 s vysokým difuzním odporem, který byl potřebný z důvodu použití EPS z vnější strany. Folii jsem přisponkoval a následně všechny sponky přelepil páskou. Spoje jsou samozřejmě taky přelepené. U stropu je folie slepená s folií, kterou jsem vkládal mezi stropy už při stavbě kostry a která je nalepená zvrchu na stropní OSB desku. Taktéž v místě napojení příček na obvodovou stěnu je pás folie a u spodu je parozábrana nalepená na hydriozolaci desky, takže tím vznikla zároveň i vzduchotěsná vrstva. Na obvodovou stěnu jsem potom nastřelil rošt z latí 6x4 cm, čímž vznikla instalační mezera pro vedení některých elektrických kabelů. Zároveň tímto odstupem ochráním parozábranu v případě montáže čehokoliv na stěnu.
Ještě k otázce zda instalační mezeru vyplnit vatou či ne. Graf ukazuje hodnotu tepelného odporu vzduchové mezery s reflexní fólií. Pokud bych přidal 4cm vaty, tak podle přesných výpočtů s nepřesnými čísly (neznám totiž hodnotu tepelného odporu mezery vyplněné vatou a reflexní fólií - odhadnul jsem to na cca 0,8 m2K/W oproti 0,5 m2K/W bez vaty a ze započítáním dřevěného roštu) bych hodnotu tepelného odporu zvýšil o cca 2,5 procenta a návratnost takové investice (cca 3.000,- za vatu) by byla tak 1 500 let.


Zateplení stropu

24. února 2012 v 21:35 | Richard |  Stavba
Poslední akce roku 2010 bylo zateplení stropu. Začal jsem s tím někdy koncem listopadu. Už bylo načase, neboť teploty začaly klesat nebezpečně nízko. Použil jsem vatu Knauf TP115.
Nejdřív jsem vyplnil vatou štítové stěny do výšky 60cm.

Potom přišla na řadu pozednice.

Izolace stropu navazuje na izolaci fasády. To pod vatou je první vrstva fasádníhoEPS 10cm, napravo je druhá vrstva EPS 15cm. Nahoře je vidět pojistná hydroizolace Jutadach.


V ploše se pokládala vata o tloušťce 20cm celkem ve třech vrstvách. V první vrstvě jsou vedeny rozvody VZT.